להתייעץ עם עץ

הטבע כשותף

במהלך לימודי אקותרפיה שלמדתי בשנים האחרונות, שמנו דגש על ההסתכלות בטבע כמגוון של ישויות חיות שמתקשרות איתנו ולא רק כקבוצה של עצמים דוממים או בעלי חיים שמגיבים אלינו בצורה השרדותית.

המסורות הילידיות של השבטים באמריקה ובאפריקה (ובכל העולם למעשה, גם כאן), דיברו עם האדמה, עם האבנים, עם החיות והצמחים, עם המים, עם ההרים, עם האש, עם הכוכבים ועם העננים. האדמה היא לרוב אמא. השמיים הם אבא. הכוכבים הם חברים שמאירים את דרכנו. והעצים עם ישויות חכמות שנמצאות כאן אלפי שנים כדי ללמד

להתייעץ עם עץ

בחוג טבע לילדים בני 10-12 שהדרכתי הקיץ היתה ילדה שכל הזמן דיברה. היה לי קשה מאוד להנחות, לדבר עם שאר הילדים ולהקשיב להם. היא לא ניסתה להפריע לי היא פשוט ממש היתה צריכה הקשבה. שלא יכלתי לתת לה בסיטואציה הזו.

במפגש השני או השלישי שלנו, עבדנו עם אלמנט אוויר, והעבודה איתו כללה גם תרגילים של הקשבה. לשבת לבד ולהקשיב. מה שומעים? מי עוד נמצא איתנו במטע שהיינו בו?

כשחשבתי על אותה ילדה שממש זקוקה להקשבה עבור עצמה גם, תהיתי איך היא יכולה לקבל מענה על הצורך שלה. ואז החלטתי לתת לילדים תרגיל – לכו למקום שבו אתם לבד, תפגשו עץ, דברו איתו ותקשיבו לו. אולי אתם תיראו קצת משוגעים, אולי זה ייראה לכם מוזר, ואולי גם תגלו דברים מעניינים.

הילדים צחקו עלי, אבל הלכו. וחזרו אחרי כמה דקות נרגשים. חלקם סיפרו חצי בהומור חצי ברצינות על כך שהם דיברו לעץ ואמרו לו כמה הם אוהבים אותו, והוא ליטף אותם עם העלים שלו.

הילדה חזרה ממש מרוגשת. היא אמרה שהיה לה ממש נעים, והיא ממש הרגישה את העץ מקשיב לה, וגם שהיא הרגישה שהוא מזדהה איתה, כי היא גדולה פיזית כמוהו, וכי לא תמיד מצליחים להקשיב לה ולהבין אותה.

מאוד התרגשתי ושמחתי לשמוע אותה. חשבתי שרק בשביל זה היה שווה להגיע לקבוצה הזו.

להתחבק עם עץ

עבורי לצאת לטבע ולהקשיב לעץ, להתייעץ איתו ולחבק אותו, מרחיב לי את התודעה ופותח את הלב.

עצים הם פסיכולוגים, חברים, יועצים ממש טובים. והם גם ממש זולים. והם גם חכמים. חלקם בני מאות שנים. בואו אליהם. דברו איתם. תתייעצו עם עץ. תקשיבו לו. מי יודע מה תגלו?

לא חייבים לנסוע רחוק ליער. אפשר גם לעץ שלמטה ברחוב.

אפשר ורצוי גם לתת להם חיבוק.

מחקרים מוכיחים שזה עושה טוב בלב.

אם נרצה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *