ראיון עם יהודה סטולוב מנכ”ל אגודת המפגש הבין דתי

ראיון עם יהודה סטולוב, מנכ”ל אגודת המפגש הבין דתי, במשרדי האגודה בירושלים.

 

אגודת המפגש הבין הדתית מוקדשת לקידום שלום במזרח התיכון באמצעות דיאלוג בין-דתי ולימוד בין-תרבותי.

היוזמים והפעילים מאמינים כי, במקום להיות גורם לבעיה, דת יכולה וצריכה להיות מקור של פתרון קונפליקטים קיימים באזור ומחוץ לו.

האגודה מפעילה בשטח שבין הירדן לים תיכון עשרות קבוצות שבהם משתתפים והשתתפו אלפי א/נשים מכל הזרמים הדתיים, הגילאים, העדות והמעמדות, כאשר הנושא המשותף הוא הכרת הדת והמסורת של האחר, וכן תוך המנעות משיח פוליטי, מתוך הבנה שהשיח הפוליטי יוצר מיידית ריחוק, בעוד שהמטרה היא קודם כל להתקרב, ואז להיות מוכנים להגיע לשיח פוליטי על עתיד הארץ.

אל יהודה הגעתי דרך פעילותי במרכז אקומי לשלום וקיימות, אשר גם מנסה להיות מקום אשר מכבד את כל הדתות.

רבים, ואני ביניהם, אינם מכירים היטב את הדת ורואים בה כגורם מפריד, והתקשורת מלאה בסיפורים על אנשי דת שעושים בכך שימוש ומלבים שנאה וגזענות, אך יש בדת גם הרבה יופי וחכמה והרבה מין המשותף בין דתות שונות.

בשיחה עם יהודה אנחנו משוחחים על החינוך הדתי בחברותא בישיבת מרכז הרב, נוגעים במשנתו של הרב קוק, משוחחים על שינוי תפיסה והתגברות על דעות קדומות, על יחס הדת לנשים, על דיכוי, ועל חזון שבו בתהליך השלום משתתפים מיליוני אזרחים ולא רק המנהיגים.

על הפודקאסט

זהו הראיון הראשון שאני מקיים בעזרת מכשיר הזום H4N שרכשתי לאחרונה ואני שמח מאוד על איכות הסאונד של הראיון.

 

 

כמה המלצות לגבי הפודקאסט:

ראשית, הקובץ כרגע מושמע דרך סאונדקלאוד ולא ניתן להורדה, ואני מקווה שזה ישתנה בקרוב ותוכלו לשמוע אותו אופליין.

אני ממליץ להאזין לפודקאסט באזניות, או עם רמקולים לטובת סאונד טוב.

מכיוון שמדובר בראיון ארוך (50 דקות וקיצרתי, למרות שהיה לנו על מה לדבר), רצוי להאזין בזמן נסיעה, שטיפת כלים או הבית, או כל משהו אחר שאפשר להקשיב בזמן שעושים אותו.

אשמח מאוד לשמוע מכם תגובות בתחתית העמוד יש לכך מקום. אחת המטרות של הפודקאסט הוא לעורר דיון על נושאים מעוררי מחלוקת כדי להגיע להבנות חדשות. יחד עם זאת אני מבקש להתייחס בכבוד אחד לשני ולהימנע מהשמצות אישיות כפי שנהוג לעיתים בדיוני פייסבוק או דיונים וירטואליים אחרים שבהם אנו שוכחים שמאחורי המילים עומד אדם עם רגשות.

אשמח גם להפצה, וכן אני מזמין אתכם ליצור קשר עם יהודה במידה ומעוניינים לקחת חלק במפגש או ליצור אחד כזה.- yehuda@interfaith-encounter.org

תודה והאזנה נעימה

ארני

קובץ להורדה – ראיון עם יהודה סטולוב

5 תגובות “ראיון עם יהודה סטולוב מנכ”ל אגודת המפגש הבין דתי

 1. למי שמעוניין להרחיב את הידיעה לגבי הספרים שמוזכרים בפודקאסט:
  הספר של הרב קוק: לנבוכי הדור
  הספר של רבי אברהם בן הרמב”ם: המספיק לעובדי ה’
  הסיפור על החברותא: בתלמוד – מסכת בבא מציעא דף פד עמוד ב

  • אני מצטרף ומסכים, שלצד חינוך ותנועות נוער, מפגשים הם מפתח לשינוי שיקרה בינינו. מלמטה למעלה. תודה על השאלות, התשובות וכל מה שביניהן.

 2. היי
  ראיון מרתק!
  לי אישית יש רגשות מעורבים כלפי הדת.
  ככל הנראה כיוון שבעברי הייתי חרדי והדרך בה הועברו אליי מצוות הדת לא היתה סימפטית, לא קשובה ולא רגישה.
  אני חושב שיש ביהדות רעיונות מאלפים וטכניקות להרחבת המודעות, לפיתוח הבנה עמוקה וחיבור אל עצמינו וסביבתנו.
  מצד שני, בדת עצמה יש מצוות והלכות שמפלות (ואולי אף מזלזלות) נשים ועמים אחרים, מפרידות ומרחיקות אותנו אחד מהשני כבני אדם.
  שמח לשמוע על עשייתו של יהודה ומעריך מאד את פועלו.
  תודה ארני על הדברים המעניינים שאתה מביא לנו. אני לומד ממך ומעריך את האכפתיות שלך ואת החתירה שלך אל האמת והשלום.
  היו שלום! 🙂

 3. תודה שלומי ועידן,
  אכן נותרות יותר שאלות מתשובות.
  מה שכן ברור לי מתוך הראיון – ייתכן שבן-אדם דתי חושב מחשבות שיוצרות נפרדות, אבל עדיין פועל לפי ליבו שלא רואה צבעים ודתות, ולכן מעשים יותר חשובים מדעות.
  וברור שהדת שלנו (לא רק יהדות, כל הדתות) צריכה להשתנות, להפוך לחופשית ומבוססת אהבה ושמחת חיים במקום פחד ואשמה. ועדיין יש הרבה מה ללמוד מהדת, במיוחד לאנשים חילונים שמעולם לא טרחו בכלל להכיר אותה.
  תודה

 4. ראיו מעניין מאוד ומלמד מאוד. יש לנו הרבה ללמוד מתוך היהדות, ואם נעשה את זה ונבין את השורש היהודי של הדברים יהיה גם מקום לשינוי. לפעמים יש רתיעה מן היהדות בגלל החיבור שלה לאנשי דת שעושים ביהדות שימוש לצבור כח, ואם נאזין ליהדות נדע להבדיל בין אלו שיכולים להביא את האהבה מתוכה, לבין אלו שמנסים לשלוט דרכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *